Andere informatie en diensten van de overheid: www.belgium.be

Activiteitenverslag 2024
Andere controles

Contactmaterialen

Hieronder vallen de fabrikanten en groothandelaars van materialen bestemd om met levensmiddelen in aanraking te komen.

Aantal missies: 108
Aantal gecontroleerde operatoren: 108

Inspectieresultaten

  Aantal checklists Gunstige checklists (%)
Basisscope 108 73,1
Thematische scope traceerbaarheid 108 97,2
Totaal 216 85,2



Maatregelen ingevolge non-conformiteiten

  Aantal maatregelen
Waarschuwingen 27
PV's 3
Totaal 30


 

Transport

Hieronder valt het diepgevroren, gekoeld en ongekoeld transport van levensmiddelen, het transport van diervoeders, en het transport van levende dieren.

De wegcontroles vinden plaats in heel België. Controles op het vervoer van levensmiddelen, diervoeders en levende dieren worden ook uitgevoerd bij de ondernemingen zelf wanneer producten of dieren worden geleverd of verzonden.

Aantal missies: 2.467
Aantal gecontroleerde operatoren: 1.602

Inspectieresultaten

  Aantal checklists Gunstige checklists (%)
Transport 2.482 89



Maatregelen ingevolge non-conformiteiten

  Aantal maatregelen
Waarschuwingen 124
PV's 99
Inbeslagnemingen 72
Maatregelen ingevolge non-conformiteiten bij een ander bedrijf 1
Andere 15
Totaal 311


Veel voorkomende zware non-conformiteiten hebben betrekking op:

  • het niet respecteren van de temperaturen van gekoelde en diepgevroren levensmiddelen en de koudeketen (11,9%);
  • het niet respecteren van de temperatuur van warme levensmiddelen en van de warmteketen (9,7%);
  • niet-conforme temperatuur van de karkassen bij warm transport en niet-conforme begeleidende documenten (8,7%);
  • het niet reinigen en ontsmetten van het transportmiddel voor levende dieren (6,7%);
  • het niet beschermen van alle waren tegen iedere vorm van contaminatie (4,9%).

 

Etikettering levensmiddelen

Hieronder vallen alle activiteiten waarbij etikettering van belang is, zowel in de primaire sector, de transformatiesector als de distributiesector.

Aantal missies: 6.635
Aantal gecontroleerde operatoren: 6.086

Inspectieresultaten

  Aantal checklists Gunstige checklists (%)
Etikettering 12.078 83,5



Maatregelen ingevolge non-conformiteiten

  Aantal maatregelen
Waarschuwingen 1.113
PV's 605
Inbeslagnemingen 180
Tijdelijke sluitingen 24
Procedures voor opschorting of intrekking erkenning 16
Maatregelen ingevolge non-conformiteiten bij een ander bedrijf 13
Andere 71
Totaal 2.022


De meest voorkomende van de zwaarste non-conformiteiten bij controle van de etikettering van levensmiddelen hebben betrekking op:

  • gecontroleerde producten waarvoor de ingrediëntenlijst met vermelding van stoffen en producten die allergieën of intoleranties veroorzaken, het lotnummer, ongewijzigde uiterste gebruiksdatum en bewaarvoorschriften niet aanwezig zijn (= leesbaar, onuitwisbaar en niet in de ta(a)l(en) van het taalgebied waar de producten op de markt gebracht worden) (33,9%);
  • de afwezigheid van een notificatiedossier ingediend bij de FOD Volksgezondheid (voor voedingssupplementen, verrijkte levensmiddelen, zuigelingenvoeding) (19,7%);
  • de uiterste consumptiedatum (TGT) die niet aanwezig is of werd gewijzigd (15,5%);
  • het niet vermelden in de ingrediëntenlijst van de stoffen en producten die allergieën of intoleranties veroorzaken (13,1%).