Andere informatie en diensten van de overheid: www.belgium.be

Activiteitenverslag 2024
E-commerce

E-commerce binnen de voedselketen: toezicht en uitdagingen

E-commerce is een verzamelterm voor alle vormen van online handel. Wanneer producten of diensten die deel uitmaken van de voedselketen online worden aangeboden, moeten naast de algemene regels voor e-commerce ook de specifieke regelgeving voor deze producten en diensten worden nageleefd.

Het begrip "producten en diensten uit de voedselketen" reikt verder dan enkel levensmiddelen. Het omvat alle producten die onder de bevoegdheid van het FAVV vallen, zoals bijvoorbeeld gewasbeschermingsmiddelen, levende dieren, sperma en embryo’s. Dit is vastgelegd in artikel 5 van de Wet van 4 februari 2000, die het Federaal Agentschap voor de Veiligheid van de Voedselketen oprichtte.

De meeste Europese en nationale regelgeving maakt geen onderscheid tussen een online en offline (fysiek) aanbod. In beide gevallen gelden dezelfde wettelijke verplichtingen, tenzij expliciet anders bepaald in de wet.

 

Uitdagingen bij toezicht op e-commerce

Het toezicht op online verkoop brengt specifieke uitdagingen met zich mee. Het internet is lastig te reguleren vanwege zijn mondiale karakter en het gebrek aan geografische grenzen. Bovendien is de online markt zeer dynamisch: webshops ontstaan en verdwijnen in hoog tempo. Dit vraagt om een andere expertise van overheidsinstanties dan bij fysieke controles van bedrijven.

E-commerce groeit wereldwijd in populariteit en is niet meer weg te denken. Controle-instanties, waaronder het FAVV, worden steeds vaker geconfronteerd met deze vorm van handel. De afgelopen jaren is er binnen het Agentschap een duidelijke stijging vastgesteld in het aantal klachten en onderzoeken met betrekking tot e-commerce.

In 2024 werden er meer dan 150 klachten over e-commerce geregistreerd, wat de noodzaak van adequaat toezicht en gerichte acties onderstreept.

 

Specifieke e-commercecellen binnen het FAVV

Om deze uitdagingen aan te pakken, heeft het FAVV een specifieke cel e-commerce opgericht op het hoofdbestuur. Daarnaast dragen ook de negen lokale controle-eenheden en de fraudebestrijdingsdienst (NOE) bij aan het toezicht op online verkoop.

 

Waakzaamheid vereist voor consumenten

Van zodra je je als consument op het web begeeft, is het belangrijk om op je hoede te zijn. Hoe eenvoudiger het wordt om producten van over de hele wereld te bestellen en binnen een aantal dagen in je brievenbus te ontvangen, des te eenvoudiger het wordt voor fraudeurs om producten te verkopen die misleidend of zelfs verboden zijn.

 

Controleacties door de cel E-commerce in 2024

De specifieke cel e-commerce van het hoofdbestuur heeft in 2024 verschillende gerichte controleacties uitgevoerd op internetverkoop. Hieronder vindt u een overzicht van de belangrijkste acties en resultaten:
 

  1. Actie RASFF-monitoring

    Het Rapid Alert System for Food and Feed (RASFF) is een meldingssysteem waarmee EU-lidstaten elkaar informeren over directe risico’s voor de volksgezondheid.

    In 2024 heeft de cel e-commerce actief meldingen van risicovolle producten (bijvoorbeeld producten met verboden stoffen) gescreend. Hierbij werd gecontroleerd of deze producten online te koop werden aangeboden in België.

    Resultaten: 32 verkopers werden gedetecteerd en hun aanbiedingen zijn succesvol verwijderd.

     

  2. Controle op voeding op basis van insecten (Novel Food)

    In Europa worden eetbare insecten en producten die insecten bevatten beschouwd als Novel Foods. Enkele soorten zijn recent goedgekeurd voor consumptie, mits naleving van specifieke voorwaarden, zoals:
    • etiketteringsvereisten;
    • maximale toegelaten gehaltes;
    • toegelaten insectensoorten.

    De cel e-commerce heeft 12 websites gecontroleerd (zowel Belgische als buitenlandse) die voeding op basis van insecten verkopen.

    Resultaten:
    • 6 websites voldeden aan de wetgeving;
    • 6 websites waren niet conform. Niet-conforme buitenlandse websites zijn gemeld aan de betrokken overheden. Voor Belgische websites zijn maatregelen genomen om de inbreuken te corrigeren.

       
  3. Etiketteringsvereisten voor voedingssupplementen op basis van monacolinen uit rode gist rijst

    Rode gist rijst wordt in Europa gebruikt als voedingssupplement voor een normaal cholesterolgehalte. Het bevat monacolines, voornamelijk monacoline K.

    Sinds 22 juni 2022 gelden strengere regels voor deze supplementen, waaronder:
    • een maximale dagdosering van minder dan 3 mg monacolines;
    • verplichte en duidelijke waarschuwingen op de verpakking.

    In 2024 heeft de cel e-commerce 41 websites gecontroleerd (zowel Belgische als buitenlandse) die deze voedingssupplementen verkopen.

    Resultaten:
    • 23 websites voldeden aan de wetgeving;
    • 18 websites waren niet volledig conform. Niet-conforme buitenlandse websites zijn gemeld aan de betrokken overheden. Belgische websites zijn aangepakt en de inbreuken zijn gecorrigeerd.

       
  4. Etiketteringsvereisten voor voedingssupplementen op basis van groene thee-extracten met EGCG

    In 2022 is een nieuwe Europese verordening ingevoerd die de maximale hoeveelheid epigallocatechine-3-gallaat (EGCG) in voedingsmiddelen beperkt. Dit is een catechine die in verband wordt gebracht met mogelijke leverschade. Daarnaast zijn verplichte waarschuwingen op de verpakking vereist.

    In 2024 heeft de cel e-commerce 27 websites gecontroleerd (zowel Belgische als buitenlandse) die voedingssupplementen met groene thee-extracten en EGCG aanbieden.

    Resultaten:
    • 14 websites voldeden aan de wetgeving;
    • 13 websites waren niet volledig conform. Niet-conforme buitenlandse websites zijn gemeld aan de betrokken overheden. Voor Belgische websites zijn maatregelen genomen en de inbreuken zijn gecorrigeerd.

Met deze inspanningen draagt het FAVV bij aan een betere naleving van de wetgeving en verhoogde consumentenveiligheid in de online markt